2024 Farm Fair Winners
Farm Fair Queen Contest
  • Winner - Shelby Moran
  • 1st Runner Up – Haley Forsyth
Junior Equestrian of the Year
  • Winner - Rain Westerside
  • Runner Up – Evie W.
Recycled Scarecrow Contest

Childrens Division
  • 1st Place – "Bubbles" Soda Box Robot by Daniel Banks

Adult Division
  • 1st Place – "Swiftie Christmas Tree Farm" by Rachael Sopko
  • 2nd Place – "160 Days til Christmas" by Victoria McMahon
  • 3rd Place – "Frosty the Snowy" by Juliana, Ethan, Lily Kimberly Baum

Congratulations! Prizes can be picked up at Farm Fair Office after 5:00pm. Ask for Jamie.

Women's Skillet Throw

Grand Champion Skillet Throw Winners

  • Ages 18‑40
  • Age 41+

Thursday, July 18

Ages 18‑40
  • 1st Place – Tori Garden – throw of 58.6 ft
  • 2nd Place – Samantha Stinsman – throw of 54 ft
  • 3rd Place – Victoria Wicker – throw of 45 ft

Age 41+
  • 1st Place – Amy Braddock – throw of 42 ft
  • 2nd Place – Pam Sutter – throw of 40 ft
  • 3rd Place – Heidi from Manchester – throw of 38.2 ft

Friday, July 19

Ages 18‑40
  • 1st Place – Lauren Budden – throw of 57.8 ft
  • 2nd Place – Lori Shuster – throw of 47.2 ft
  • 3rd Place – TIE!
    Ashley Griffin – throw of 46.9 ft
    Maria Deaver – throw of 46.9 ft

Age 41+
  • 1st Place – Betsy T. – throw of 45.9 ft
  • 2nd Place – Kim Pew – throw of 38.4 ft
  • 3rd Place – Eileen H. – throw of 36.8 ft

Saturday, July 20

Ages 18‑40
  • Winner

Age 41+
  • Winner
Spike Driving

  • Grand Champion
  • Reserve Grand Champion
  • 2nd Place, Age 30+
  • 2nd Place, Age 18‑29
Thu, July 18
  • Age 30+ – Jeremy Irick
  • Age 18‑29 – Michael Doane
Fri, July 19
  • Age 30+ – Jesse Brennan
  • Age 18‑29 – Donald Haines
Children's Tractor Pull
Thu, July 18

Ages 5‑6
  • 1st Place – Sawyer Wainwright
  • 2nd Place – McKenna Littleford
  • 3rd Place – Parker Wainwright

Ages 7‑8
  • 1st Place – Grant Maloney
  • 2nd Place – Zorawar Singh
  • 3rd Place – Weston Thomas

Ages 9-10
  • 1st Place – Beau Allen
  • 2nd Place – Holton Parker
  • 3rd Place – Kiris Nolan
Fri, July 19

Ages 5‑6
  • 1st Place
  • 2nd Place
  • 3rd Place

Ages 7‑8
  • 1st Place
  • 2nd Place
  • 3rd Place

Ages 9‑10
  • 1st Place
  • 2nd Place
  • 3rd Place
Sat, July 20

Ages 5‑6

  • Grand Champion
  • 1st Place
  • 2nd Place
  • 3rd Place

Ages 7‑8

  • Grand Champion
  • 1st Place
  • 2nd Place
  • 3rd Place

Ages 9‑10

  • Grand Champion
  • 1st Place
  • 2nd Place
  • 3rd Place
Children's Decorated Wagon Contest

Best Overall

  • The Goodenough Family – Beekeeper and Bee

Ages 10 and Under

  • Most Patriotic – The Ryan and Greg Family – Lisa, Rebekah and Paul
  • Most Original – The Daly Family – Evan and Wesley
  • Best Agricultural Theme – The Goodenough Family – Beekeeper and Bee
  • Cutest – Della in Charlotte's Web
  • Best Use of Elf on the Shelf – The Kovach Family – Faith on the Farm
  • Most Summery – Lucas Case – Tropical Tree Farm

Ages 11‑13

  • Family Wagon - The Baum Family – Beary Christmas
Scavenger Hunt
  • 1st Place
  • 2nd Place
  • 3rd Place
Home Arts Award Winners
  • Barbara Hunter Memorial Award – Debbie Foust
  • Gladys Cramer Memorial Award – Janet Clancy
  • John W. Corey Memorial Award – Lydia Avallone
  • Vincentown Grange Achievement Award – Joseph Adda
  • Wayne L Rife Memorial Award – David Bunning
  • Carolyn Spicer Achievement Award – Lucy Adams
  • Joan Benedict Memorial Award – Karla Donetz
  • Maurice Adams Memorial Award – Kristen Logar
  • Allen Nixon Achievement Award – Joseph Eastburn
Home Arts and Crafts Tent Raffle
  • 1st Place
  • 2nd Place
  • 3rd Place
4‑H Winners

4‑H Story Award

  • Manas V.
  • Noelle D.
  • Olivia D.
  • Nathaniel M.
  • Hanaha B.

Taste of 4‑H

HOLIDAY DESSERTS

  • Grand Champion – Charlotte D.
  • Reserve Grand Champion – Hannah B.

SALSA CHALLENGE

  • Best Salsa – BITE Cooking Club
  • Best Presentation – DiLapo Sauciers
  • Best Overall – DiLapo Sauciers

Paint the Barrels
  • Best Club Project – Pollinator Protectors
  • Best Agriculture in Burlington County – BITE
  • Best Farm Fair – Crazy Critters
  • Best Overall – Pollinator Protectors

Club Pennant
  • Best Overall – Pollinator Protectors

Horticulture

  • Best in Class Herbs – Daniel T. from Dix Warriors
  • Best in Class Vegetables – Alex G. from Dix Warriors
  • Best in Class Indoor Gardening – Gabe from Sod Squad
  • Best Overall Horticulture – Evan P. from Sod Squad

Club Booths

  • Best Overall – Active Citizenship Club
  • Best Club Project - Active Citizenship Club
  • Best Agriculture in Burlington County - BITE
  • Best Farm Fair - Equine Science

Craft Challenge

  • Best Overall – Lydia A. from Pollinator Protectors
  • Reserve Best of Show- Noelle D. from Active Citizenship

Club Craft Challenge

  • Best Overall - Young Riders
  • Reserve Best Overall - Barnyard Bandits

Chef of the Year

  • Charlotte DiLapo
  • Runner Up - Josiah DiLapo

Leaders Council Scholarship

  • Leela Colley, Rutgers, The State University
  • Noelle Dragan, McDaniel College

National/ International Trip

  • Erin Lee, CWF
  • Nathaniel Bengough, Ignite
  • Leela Colley, Galopogos

William & Joyce Brader Excellence in Public Speaking Award

  • Josiah DiLapo
  • Abigail Romano
  • Maria Scanlon
  • Gwyneth Stackhouse-Ferrara
  • Graciela Petracco
  • Noelle Dragan
  • Olivia Dragan

State Public Presentations

2024 STATE PUBLIC PRESENTATION QUALIFIERS

  • Aaron Ferchen
  • Joshua Rogers
  • Nathaniel Dickmann
  • Kira Montogomery
  • Madelynn DeGaetano
  • Lucas Kiran
  • Noelle Dragan
  • Olivia Dragan
  • Joie Hadly
  • Nathanael Meyers
  • Andrew Ferchen
  • Juila Rogers
  • Manas Babu Vadlamudi

2024 STATE PUBLIC PRESENTATION ATTENDEES

  • Nathaniel Dickmann
  • Noelle Dragan
  • Joia Hadley
  • Lucas Kiran
  • Nathanael Meyers
  • Kira Montogomery

2024 BEST IN ROOM WINNERS

  • Nathanael Meyers
  • Kira Montogomery
Open Pet Show

Overall Best of Show Winner
  • Winner

Division - Cats
  • All Around Winner

Division - Dogs
  • Most Spots -
  • Longest Legs -
  • Longest Ears -
  • Smallest Dog -
  • Best Behaved -
  • Best Trick -
  • Judges Choice

Division - Rabbits
  • Smallest -
  • Largest -
  • Judges Choice -

Division - Chickens
  • Fluffiest -
  • Judges Choice -

Best Costume
  • Winner

Farm Animals
  • Cutest -
  • Best Personality -
  • Biggest -
  • Smallest -
  • Judges Choice -
Free Wi-Fi
FREE Wi-Fi
on the fairgrounds
during the fair
Username: BurlCo
No password
© 2024 Burlington County Farm Fair
PO Box 475, Columbus, NJ 08022

Web Design by T. Brooks Web Design, LLC